04/02/2026 - (niet aangemeld)

forecast: verwachte weersituatie (kt) opgesteld: 3 februari 2026 / 13.00 uur

03-02-2026 | Wouter van Bernebeek | m.b.t. 03-02-2026 t/m 04-02-2026

Niveau 3 geldt van dinsdagavond t/m woensdagochtend voor grootschalige IJZEL. Wegen zijn binnen deze zone bevroren en er wordt zeker enkele millimeters aan onderkoelde regen verwacht. Deze situatie kan leiden tot verraderlijke gladheid.

Overzicht

De grens tussen zeer koude en zachte lucht ligt ook de komende dagen in de buurt van ons land. Het noordoosten bevindt zich geregeld in deze kou, maar de échte vorst bereikt ons deze week niet. Zo kan het in oostelijk Polen lokaal -25 graden worden en de Baltische Staten gaan plaatselijk zelfs naar -30 graden. Vanaf vanmiddag trekt een zwak warmtefront noordwaarts over ons land, wat in verschillende regio's kan leiden tot IJZEL. Vooral de noordelijke provincies krijgen hiermee te maken tussen dinsdagavond en woensdagavond en dat kan leiden tot grootschalige gladheid. Daarna komen we woensdag terecht in zachte lucht met maxima in het zuiden tot lokaal 12 graden aan toe. Donderdag lijkt de koude lucht vervolgens weer tijdelijk een groot deel van Nederland te veroveren. Zo schommelt de weersituatie momenteel heen en weer.
 
Synoptische analyse

Een krachtig hogedrukgebied zien we nog altijd terug boven het oosten van Scandinavië, maar ligt te ver weg om echt invloed uit te oefenen op ons weerbeeld. Het noordoosten van Nederland bevindt zich geregeld in een continentaal polaire luchtsoort uit het oosten van Europa waarmee ook wat winterse neerslag mogelijk blijft, elders is de aangevoerde lucht meestal maritiem polair en boven het zuiden soms zelfs met subtropische trekjes. Grootste aandachtspunt is de passage van een warmtefront later vandaag en komende nacht, waarlangs een scherpe 'smeltlaag' zichtbaar is tussen 700 en 1200 meter hoogte. Hoofdzakelijk valt de neerslag hierdoor in vloeibare, onderkoelde vorm. Een situatie die standaard leidt tot grootschalige gladheid in gebieden waar de koude lucht onderin het langst standhoudt.
Donderdag komen we opnieuw tijdelijk in de continentaal polaire lucht terecht en een zwak front boven het oosten/noordoosten kan daar voor enige tijd sneeuwval zorgen. Vanaf vrijdag lijkt zachtere lucht iets structureler terreinwinst te boeken in onze omgeving.
 
Verwachting en aandachtspunten

De grens tussen zeer koude en zachte lucht ligt ook de komende dagen in de buurt van ons land. Het noordoosten bevindt zich geregeld in deze kou, maar de échte vorst bereikt ons deze week niet. Zo kan het in oostelijk Polen lokaal -25 graden worden en de Baltische Staten gaan plaatselijk zelfs naar -30 graden. Bij ons krijgt het noordoosten af en toe een veeg mee van deze koude lucht.
Na een koude dinsdagochtend met gevoelstemperaturen die in het noorden soms onder de -15 graden terecht zijn gekomen, trekt vanaf vanmiddag een tamelijk zwak warmtefront noordwaarts over ons land. In verschillende regio's kan dit leiden tot IJZEL. In een strook over het midden van ons land (niveau 2 op de bovenstaande kaart) zorgt dit vooral op lokale, koude wegen en in woonwijken mogelijk voor gladheid door onderkoelde regen. De vraag is echter in hoeverre de luchttemperatuur tijdens deze neerslag nog onder nul ligt. Passage van het front vindt ongeveer rond het 'warmste' moment van de dag plaats, waardoor zowel de lucht- als wegdektemperatuur al tot iets boven nul zijn opgelopen. Vooral de noordelijke provincies krijgen vervolgens wel met serieuzere ijzel te maken tussen dinsdagavond en woensdagavond (niveau 3) en dat kan leiden tot grootschalige gladheid. Hier wordt ten minste enkele millimeters regen verwacht bij een temperatuur tussen -1 en -3 graden. Zeker een weersituatie om goed in de gaten te houden wat betreft die gebieden. In delen van Groningen houdt deze gladheid mogelijk tot ver op woensdag aan, elders stroomt dan juist behoorlijk zachte lucht binnen. Woensdagmiddag kan de temperatuur in het zuiden plaatselijk zelfs 12-13 graden bereiken en met een zonnetje erbij voelt het dan zowaar lenteachtig aan.
Donderdag lijkt de koude lucht vervolgens weer tijdelijk een groot deel van Nederland te veroveren. In het oosten of noordoosten kan dat opnieuw tot winterse neerslag leiden, maar met een koudere bovenlucht is dat dan waarschijnlijk in de vorm van sneeuw. Vrijdag wordt het vervolgens weer zachter. Zo schommelt de weersituatie momenteel heen en weer.

Bron: www.woutervanbernebeek.nl
Overgenomen met toestemming

Verwachtingen/waarschuwingen | Winterse neerslag/gladheid

Sluiten