DISCLAIMER: het Skywarn Nederland spotterbericht is geen accurate weersverwachting noch bedoeld als waarschuwing richting het publiek en mag niet als zodanig gebruikt worden! Het attendeert onze waarnemers op mogelijk te verwachten extreme weersverschijnselen welke de Skywarn meldcriteria kunnen halen of overschrijden tijdens, of direct na, de aangegeven geldigheidsperiode.
Geldig | 31-07-2023 23:00 - 03-08-2023 05:00 |
Uitgifte | 31-07-2023 15:00 |
Update | 02-08-2023 12:00 |
Morgen 1 augustus gaat de buienactiviteit door met vooral over de noordelijke helft van ons land kans op onweer. Het gaat om een setting met enkele honderden J/Kg CAPE en voldoende schering voor multicell-vorming. In de namiddag verlaten de laatste buien ons land over de NL/Dld grens.
Voor woensdag tekent zich een interessante situatie af. Over de zuidoostelijke helft kans op onweersbuien met kans op veel neerslag op korte tijd. Maar vooral de uitgangsituatie trekt de aandacht, tussen 500 en 1000 J/Kg MUCAPE en zeer ruime waarden voor PW, 0-1km en 0-6km windschering, de hoogste waarden voor ZO-Brabant, Limburg en ZO-Gelderland. Dat geeft organisatiekansen waarbij indicatoren als SCP en STP (resp. kans op supercellen en tornado's) berekend worden. Kanttekening is de sterke stroming op hoogte waardoor de cellen erg snel in ONO richting bewegen, bovendien zal het aanzicht van de buien minder mooi gestructureerd zijn. In het ongunstigste geval voorkomt de sterke hoogtestroming dat buien voldoende verticaal kunnen uitgroeien. Maar zeker een situatie om te volgen en waarvoor zonodig een update zal verschijnen.
De meer georganiseerde buien zullen tegen het eind van de middag bij de oosterburen beland zijn, maar onweerkansen blijven over heel NL bestaan, ook op woensdagavond.
V.w.b. het Skywarn meldsysteem op moment van uitgifte van dit bericht vooralsnog alleen aandacht voor kans op schade door blikseminslag en het optreden van zware neerslag of wolkbreuken.
Het KNMI waarschuwt (Code Geel) voor onweer op dinsdag 1/8: "Dinsdagochtend komen er vooral in het noorden, midden en oosten van het land talrijke buien voor. Bij de buien komt plaatselijk onweer voor en is er kans op hagel."
UPDATE 2/8 09:30 - Vandaag 2 augustus de nodige buien met kans op onweer voor een groot deel van NL. Over de westelijke kustgebieden vanavond en in de nacht naar donderdag aanhoudende buien met onweerkans a.g.v. kustconvergentie.
De meeste aandacht blijft echter voor het (uiterste?) zuidoosten waar in een setting met ruim voldoende onstabiliteit, windschering en heliciteit onweersbuien kunnen organiseren tot (low-topped) supercells met daarbij kans op forse hagel, windstoten en intense neerslag op korte tijd. Een tweetal kanttekeningen v.w.b. ons land:
Skywarn meldingen: als alles goed samenvalt geldt voor heel NL kans op schade voor blikseminslag, later aan de westelijke kusten kans op windstoten die het meldcriterium (90 km/u) kunnen halen en vanmiddag voor het zuidoosten aanvullend kans op meldenswaardige hagel (steengrootte of dikte gesloten dek minstens 2 cm). Bij die buien ook kans op schade of overlast door veel neerslag op korte tijd. Verdere extreme verschijnselen (zware windstoten, kans op vorming van een enkele tornado) zullen naar verwachting voor de oosterburen zijn.
Het KNMI waarschuwt (Code Geel) over Limburg, Brabant en Gelderland: "Vanmiddag is er tussen 14 en 18 uur in Limburg en het oosten van Noord-Brabant en Gelderland kans op stevige onweersbuien. Deze buien kunnen samengaan met windstoten van 60-70 km/uur, veel regen in korte tijd en hagel tot 2 cm." Estofex komt met een Level-1 over o.a. een groot deel van NL: "A level 1 was issued across an area surrounding the level 2 for tornadoes, severe wind gusts, and large hail."
UPDATE 2/8 12:00 - Geldigheid bericht verlengd van 3/8 05:00 naar 3/8 10:00. Het KNMI heeft vanmorgen een aanvullende Code Geel uitgezet: "Morgenochtend tussen 06 en 11 uur kunnen er in de kustgebieden van Zeeland en Zuid-Holland zware windstoten voorkomen tot 80 km/uur uit een westelijke richting."
UPDATE 2/8 14:00 - Estofex Mesoscale Discussion (per 12:14lt)
Onweer/blikseminslag | Tornado/hoosverschijnsel(en) | Wateroverlast/(zware) neerslag